İletişim

Zeytinyağ’ı hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Zeytinler, toplanılmasının ardından temizlenip ve ayıklanarak, sıkılmaya hazır hale getirilir. Geçmişte sıkma işlemleri için taşlar ve granit tekerlekler kullanılmaktaydı. Günümüzde ise taş ve granitin yerini paslanmaz çelikten yapılan silindir zeytin ezerler aldı. Silindir zeytin ezerler, hazırlanan zeytinleri hamur haline getirmektedir. Elde edilen zeytin hamuru daha sonradan yoğurma işlemine sokulur. Bunlara ek olarak hamurun yoğrulma evresinde yavaş yavaş su eklenmektedir. İşlemin amacı ise yap moleküllerinin bir araya toplanmasını sağlamaktır. Hamur, yaklaşık olarak 40 dakikaya kadar yoğrulur. İşlemin gerektiğinden fazla uzun sürmesi durumunda daha az yağ çıkmaktadır ve hamura zararlı maddelerin karışması ihtimali ortaya çıkmaktadır. Hava ile uzun süre temas halinde bulunan yağların kalitesinde düşüklük görülebilir.

Modern firmalarda, oksitlenmeyi engellemek amacı ile zararsız gazla dolu olan tanklar kullanılmaktadır. Bu sistem ile yağın kalitesinin korunması sağlandığı gibi aynı zamanda yağ miktarı artar ve daha lezzetli bir ürün ortaya çıkar.  Yoğurma işleminden sonra makinede yüksek hızda döndürülen hamur, yağ ve su olarak ayrıştırılır. Yağ sonradan rafine edilebilir, ağartma ya da koku giderilmesi için birkaç işlem üzerinden geçirilebilir. (Rafine, asiti ve acılığı gidermektedir.) Yağlar, şişelenerek bozulmaması amacı ile paslanmaz çelik tanklarda 18 derecelik ortamlarda saklanmaktadır.

Uzmanlara göre, Akdeniz mutfağının geleneksel lezzeti zeytinyağı, düşük kolesterollü oluşu nedeniyle kalp sağlığı açısından çok önemli.

Sağlıklı beslenmede zeytinyağının önemine dikkat çeken uzmanlar, ‘Zeytinyağı, yaşlanmanın, hem genel olarak doku ve organlar, hem de beyin fonksiyonları üzerindeki etkilerini azaltır’ deniliyor. Uzmanlara göre, Akdeniz mutfağının geleneksel lezzeti zeytinyağı, düşük kolesterollü oluşu nedeniyle kalp sağlığı açısından çok önemli. İçeriğindeki zengin E vitamini sayesinde kansere karşı koruyucu bir etkiye sahip. Kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde önemli rol oynuyor.Yaşlanmanın, hem genel olarak doku ve organlar, hem de beyin fonksiyonları üzerindeki etkilerini azaltıyor. İçeriğindeki Oleiprine adlı madde, hücreleri yenileyerek kansere karşı hücreleri koruyor ve kilo alımını önlüyor. Zeytinyağının çok tüketildiği Akdeniz ülkelerinde şişmanlık oranı çok düşüktür. Zeytinyağı mide asidini azaltır, mide tarafından en iyi tolere edilen yağdır. Sindirimi kolaylaştırır, değerli maddelerin bağırsakta emilimini sağlar. Safra kesesi yoluyla taşların oluşumunu azaltır ve içerdiği yüksek orandaki E vitamini sayesinde beyin ve sinir kürelerinin yaşlanmasını yavaşlatır.

İletişim Bilgileri

Labranda Tarım Su Ürünleri
Gıda,İnş.Tur.San.ve Tic.İth.İhr.Ltd.Şti.
19 Mayıs Bulvarı No:3/A Milas/MUĞLA

0 252 513 7678Telefon:
0 252 513 5148Faks:
Web Sitesi: www.labrandazeytinyag.com
E-mail: labrandazeytinyagi@gmail.com