Kurumsal

Sektörde 50 Yıllık Tecrübe

Bugün markalaşma yolundaki başarımızın temelinde 50 yıllık birikime sahip olmamızın büyük etkisi bulunuyor.

Milaslı olan ve tarımla uğraşan Baydal ailesinde; 1950 li yıllarda birinci kuşak (dede) Mehmet Baydal tarafından yapılan zeytinyağı bal ve pekmez ticareti bugün üçünçü kuşak (torun) Levent Baydal tarafından yapılmaktadır.

Babadan oğula geçen birikim ve tecrübe…

Levent Baydal 1993 yılında dededen kalma işi devam ettirmek için ticaret hayatına atıldı. Zeytin, zeytinyağı, buğday ve pamuk ticaretine başladı. Doğruluğu ve dürüstlüğü sayesinde kısa sürede bölgenin tarım ürünlerini toplama ve pazarlama konusunda üreticilerin ve sanayicilerin güvenini kazandı. Tanrının insanoğluna bir armağanı olan, E vitaminince zengin, kolestrolsüz, kalp dostu zeytinyağınının tüketcilere daha ucuz ve kaliteli olarak ulaşmasını ve daha geniş kitlelere yayılmasını sağlamak amacıyla 2006 yılında Labranda Zeytinyağı markası ile tüketici piyasasına girdi. Labranda markasıyla; Bafa Gölü ve Milas yöresinde yetişen nadide zeytinlerden üretilmiş sızma zeytinyağlarını ve özenli ambalajı ile tüketicilere sunuyor.

Levent Baydal

“Zeytinyağı büyük bir ayrıntının ürünüdür.”

Zeytinin kalitesi zeytinyağının kalitesini belirler. Zeytin ağacı, yetiştiği yörenin iklim koşullarından, bitki örtüsünden, denize yakınlığından, rakımından etkilenir. Bu nedenle her yörenin zeytinyağı, kendisinden başkasına benzemez. Milas zeytinin ve zeytinyağının anavatanıdır. Milas zeytinyağı asırlara ve efsanelere şahitlik etmiştir. Milas’ın sahip olduğu zeytin rezervi ve kalitesi tartışmasızdır. Bu tarihsel bir gerçektir. Milas bu tarihsel süreçten süzülüp gelen medeniyetlere başkentlik yapmış bir zeytin vatanıdır. Bu yüzden Milas flora ve faunasında yetişen zeytin farklıdır, zeytinyağı da farklıdır. Labranda Zeytinyağı bu bilinç ve sorumlulukla üretiliyor.